Водні джерела

Водне господарство (річки, ставки і озера) є складовою економіки не лише окремого регіону, але й держави. Воно тісно пов’язано з усіма галузями і безпосередньо впливає на задоволення необхідних соціальних і побутових умов життя населення.

Французький письменник і філософ А.Сент-Екзюпері у свій час писав: «Вода, ти не просто потрібна для життя, ти і є саме життя». А щодо необхідності контролю за якістю води, недопущення її забруднення застерігав французький мікробіолог Луї Пастер. На його думку понад 80 відсотків усіх хвороб людина заносить в організм з питною водою. Отже, яка якість поверхневих і підземних вод, таке й здоров’я нації і держави. У народі кажуть: «Будь багатий як земля, а здоровий, як вода». «Доброго путі й свіжої води» - бажали люди на прощання один одному. Джерельна вода завжди була поруч з такими вічними поняттями, як земля, хліб і вогонь.

Усім нам слід пам’ятати, що водні ресурси - це невичерпний природний матеріал життя, який треба берегти і відновлювати. Ось чому відновленню, збереженню, недопущенню забруднення і раціональному використанню водних ресурсів в обласному управлінні водних ресурсів і підвідомчих управліннях приділяється особлива увага.

Головною ланкою у водному господарстві Житомирщини є ресурси поверхневих та підземних вод. Для постійного забезпечення водою населення та галузей економіки, за умови її раціонального використання, в області побудовано 54 водосховища та 1822 ставки із запасом 343 млн.м3 води. Забезпеченість водними ресурсами одного жителя області щорічно коливається від 0,9 тис.м3 до 1,7 тис.м3. Це явно недостатньо, адже за міжнародною класифікацією до середньо забезпечених регіонів належать такі, де на одного жителя припадає 6,19 тис.м3 води на рік. За цих умов першочерговими завданнями усіх суб’єктів господарювання є економія води, відтворення та утримання в належному стані водних ресурсів, запровадження для цього ефективного механізму державного регулювання водокористування та водовідведення.

Але водогосподарські організації області турбуються не лише за покриття потреби усіх споживачів у воді взагалі, а  передусім, забезпечення доброякісною питною водою. Зважаючи на це, в господарській діяльності головна увага звертається на безаварійне функціонування гідротехнічних споруд, дотримання встановлених режимів водосховищ і водогосподарських систем для того, щоб не допускати забруднення водних ресурсів, домогтися їх відтворення, збереження і раціонального використання.

Перш за все, це досягається за рахунок відтворення водних джерел, адже витік кожної річки, річечки чи струмка починається саме з природного джерела – зародка водної артерії. Із цих джерел поповнюються високоякісною водою річки та ставки Житомирщини. Тому із давніх-давен людина завжди турбувалася про чистоту водних джерел, шанобливо ставилася до річок, озер, криниць, природних джерел, очищала їх від мулу та упорядковувала. Берегла і леліяла їх, бо добре знала, що вода є основа життя на землі.

Розуміючи важливість проведення таких заходів, водогосподарські організації області широко пропагують через засоби масової інформації та закликають громадськість активно включатися в роботу з відновлення водних джерел, а також проводять її власними силами.

Так, лише за останні п’ять років підвідомчими організаціями облводресурсів відновлено майже двісті природних джерел і витоків річок, де побудовано і облаштовано кринички.

Справжнім святом стає освячення відновлених джерел, в якому беруть участь жителі населених пунктів, студентська та учнівська молодь, громадськість. Такі заходи широко висвітлюються в пресі, на радіо та телебаченні. Щороку робота з відновлення водних джерел доповняє акції «День довкілля», «До чистих джерел», «Зелений паросток майбутнього» та інші.

Не можна недооцінювати духовного значення криниць, бо вони є джерелом об’єднання людських душ, оберігом зв’язку між поколіннями, невмирущим джерелом нашої пам’яті роду людського. Адже копалися криниці, відновлювалися джерела, врешті, будувалися дамби і гідроспоруди нашими дідами і батьками, а підтримуємо їх, п’ємо з них воду ми, їхні діти, онуки та правнуки.

Відновлення водних джерел не самоціль. Це складова виконання  Загальнодержавної Програми «Питна вода України» та обласної  Програми «Питна вода Житомирської області на 2006-2020 роки». Виконанню цих програм особливої уваги надають Президент України, Голова Державного агентства водних ресурсів України, голова обласної державної адміністрації, колективи водогосподарських організацій області, керівники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

2017 рік

Водогосподарськими організаціями області виконаний річний план-графік відновлення природних джерел та витоків річок – 50, у тому числі 47 джерел та 3 витоки річок;

На території Новоборівської об'єднаної територіальної громади відновлено природне джерело. Були проведені роботи по очищенню джерела та оздоблювальні роботи.

Протягом 2017 року Новоград-Волинським МУВГ спільно з громадою сільських та селищних рад було відновлено 2 джерела зокрема, в с.Піщів та с.Нова Романівка Новоград-Волинського району.

22 травня 2017 року у с.Піщів Новоград-Волинського району, відбулося освячення упорядкованої кринички, яке серед місцевого населення була дуже популярна, тим більше, що старожили розповідають: вода у цій криничці - цілюща. Після проведення ритуалу освячення усі присутні мали змогу скуштувати чистої джерельної водиці.

 

 

с.Піщів, Піщівська с/р, Новоград-Волинський р-н

 

с.Нова Романівка, Новороманівська с/р, Новоград-Волинський р-н

 

Джерело в поймі р.Кропивня с.Голубіївка Коростиш. р-ну

2016 рік

Участь Житомирського МУВГ по відродженню природних водних джерел та виконання водоохоронни заходів на водних об'єктах

Відновлення чудотворного джерела Кип'яче в поймі річки Ірша у Малинському районі, Житомирської області.

Святе цілюще джерело «Кип'яче»

«Кип'яче» - так місцеві мешканці назвали чудодійне джерело, що неподалік селища Чоповичі Малинського району. За переказами вода у джерелі била з такою силою, що нагадувала кипіння - звідси й назва джерела. А у 1911 році у джерелі дивним чином з’явилася Казанська ікона Божої Матері.

Є й інші документальні свідчення, що Пресвята Богородиця з'явилася людям над джерелом, наказуючи їм побудувати каплицю і відправляти в ній службу. Чутки про це явище дійшли до Санкт-Петербургу, звідки приїхала Синодальна комісія, щоб оглянути диво. Після соборної молитви і свідоцтв безлічі людей про отримані благодатні зцілення, було прийнято рішення заснувати тут чоловічий монастир. Саме це і незабаром було зроблено, а на місці явлення Пресвятої Богородиця була поставлена церква в її честь.

Так вже вийшло, що в буйні роки жовтневої революційної смути монастирська громада виникла біля чудотворного джерела та була населена ченцями, які прибули зі Святої гори Афон і місцевими селянами. Проіснувала монастир недовго, всього 17 років. В ніч з 1-го на 2-е вересня (за новим стилем - з 14 на 15 вересня) 1921 року петлюрівська банда отамана Лисиці вбила настоятеля монастиря - ігумена Костянтина, ченця Іраклія (Скуратовського) і послушника Петра Щуку; монастир пограбували і спалили. Подія не устрашила ченців, бо вони твердо вірили в те, що «й волосся з їх голів не впаде без волі Отця Небесного» (Лк. 21,18), і продовжили подвижницьке життя. Загиблі були поховані неподалік, де зараз знаходиться другий, жіночий монастир, на честь ікони Афонської Божої Матері.

У березні 1934 року монастир було закрито, Казанську церкву розібрали, чудотворне джерело закидали камінням, а від монастиря залишилося тільки цвинтар і спогади...

Вже сотню років до джерела приходять люди з ближніх селищ та з далеких країв аби набрати води, щоб пити та вмиватись нею, слава про нього розійшлася далеко за межами Полісся. Вода тут завжди постійної температури – приблизно плюс чотири,і замерзає лише, коли стоять морози нижчі за мінус тридцять.

За ініціативи Житомирського обласного управління водних ресурсів та при допомозі Радомишльського міжрайонного управління водного господарства цілюще джерело відновлено, на витоку чудодійної води облаштовано купальню, при якій є приміщення для переодягання, місце для відпочинку.

Спуск до води зручний і неслизький, сходинки – дерев`яні і вистелені пластиковим проти ковзким покриттям, так що, навіть стареньким і немічним можна спуститися до води і зануритися в благотворні води джерела.

  

  

  

Освячення джерела «Кип’яче»

  

  

Купальня                                                  Роздягальні

  

  

  

Чоловічий монастир Казанської ікони Божої Матері

         Розуміючи важливість збереження та відтворення водних ресурсів, водогосподарськими організаціями області, спільно з органами місцевого самоврядування, за І перше півріччя 2016 року відновлено 21  природне  джерело. 

               Роботи по відновленню природних джерел та витоків річок продовжуються.

           Упорядкування криниці Івана Огієнка смт. Брусилів

 

                           с.В.Лісівці  Попільнянського району

 

Відновлена криниця в межах с. Піски Житомирського району

2015 рік

За 2015 рік водогосподарськими організаціями області відновлено:

- 43 природних джерела;

- 5 витоків річок.

с. Чигирі Коростенського р-ну

За 9 місяців 2015 року:

- водогосподарськими організаціями області відновлено 38 природних джерел та 2 витоки річок;

- на виконання водоохоронних заходів на водних об’єктах області залучено за рахунок усіх джерел фінансування майже 32 млн.грн.;

- від оренди ставків і водосховищ надійшло до місцевих бюджетів 265,6 тис.грн., що на 40 тис.грн. більше ніж за аналогічний період минулого року.

Продовжується робота по передачі в оренду водних об’єктів. Згідно чинного законодавства виготовлено та погоджено 22 паспорти водних об’єктів.

c. Сусли, Новоград-Волинського р-ну

с. Троща, Чуднівського р-ну

c. Бистрик, Ружинського р-ну

р. Свинолужка, Коростишівського р-ну

c. Серби, Ємільчинського р-ну

с. В.Хайча, Овруцького р-ну

За l півріччя 2015 року:

- водогосподарськими організаціями області відновлено 15 природних джерел та 2 витоки річок;

- на виконання водоохоронних заходів на водних об’єктах області залучено за рахунок усіх джерел фінансування майже 22 млн.грн.;

- від оренди ставків і водосховищ надійшло до місцевих бюджетів 154,7 тис.грн., що на 20 тис.грн. більше ніж за аналогічний період минулого року.

Продовжується робота по передачі в оренду водних об’єктів. Згідно чинного законодавства виготовлено та погоджено 17 паспортів водних об’єктів.

с. Кам'янка Попільнянського р-ну

За 5 місяців поточного року водогосподарськими організаціями області відновлено:

- 8 природних джерел;

- 1 витік річки;

Надходження коштів до місцевих бюджетів від оренди ставків і водосховищ становить 137,4 тис.грн., що на 11% більше ніж за аналогічний період минулого року. Залучено коштів на охорону та відновлення водних ресурсів області 16,35 млн.грн.

c. В.Хайча, Овруцького р-ну

с. Нехворощ, Андрушівського р-ну

Бювет питної води по вул. Пушкіна м.Новоград-Волинський

Водогосподарськими організаціями області в квітні місяці поточного року відновлено два природних джерела.

Джерело м.Новоград-Волинський, вул.Водопровідна

2014 рік

За дев'ять місяців поточного року водогосподарськими організаціями області відновлено 38 природних джерел (з них 22 — у 3-му кварталі), на виконання водоохоронних заходів на водних об'єктах області за рахунок усіх джерел фінансування використано майже 32 млн. грн.

Ремонтувальникі руслові Коростенської експлуатаційної дільниці Лугинської зони обслуговування спільно з місцевою громадою та за підтримки сільської ради оновили та розчистили природне джерело, яке знаходиться на території Липниківської сільської ради, в центрі с. Липники, недалеко біля річки Полчанка.

За І півріччя поточного року водогосподарськими організаціями на території області відновлено 19 природних водних джерел, у минулому році за цей же період — 16.

Відновлено джерело с.Бистрик Ружинського району

Благоустрій та відновлення природного джерела в с.Кам'янка Олевського району.

Криничка с.Сорокопень Овруцького району.

2013 рік

21 грудня 13 року підведені підсумки щорічного Всеукраїнського конкурсу “До чистих джерел”. Робота учениці 8-г класу Житомирської міської гуманітарної гімназії №23 “Річка мого дитинства - Смолка” посіла І місце в категорії “Індивідуальні учасники”.

Керівник проекту - провідний інженер-гідротехнік відділу водних об'єктів та техногенно-екологічної безпеки Житомирського обласного управління водних ресурсів.

Дбаючи про красу рідного краю, постійно піклуючись відновленням та охороною водних джерел водогосподарськими організаціями області за 9 місяців поточного року відновлено та впорядковано 36 джерел.

Найкраще в цьому питанні спрацювали при активній підтримці районних, міських, селищних рад та райдержадміністрацій Новоград-Волинське, Радомишльське та Червоноармійське управління водного господарства.

Так по зоні діяльності Новоград Волинського МУВГ відновлено та впорядковано 5 джерел та 3 витоки річок це у м.Новоград-Волинському по вул. Щорса1, у с.В.Молодьків, Молодьківська сільська рада, с.Кануни-Киянка в районі р.Смолка, с.Тупальці Тупалецька сільська рада біля МК-2-1, у Баранівському районі джерело в с.Острожок Рогачівської сільської ради та витоки в селах Деревищено, Рогачів, Зеремля.

У Радомишльському МУВГ з початку року впорядковано 4 джерела та 1 виток річки. Зокрема це джерела в заплаві р.Білка Кримоцької сільської ради , у заплаві струмка Черча Верлоцької сільської ради в Малинському районі, у заплаві р.Візня Ворсівської сільської ради, у заплаві р.Ів’янка, с.Глибочок Харитонівської сільської ради Коростишівського району та інші.

По Червоноармійському МУВГ проведено впорядкування та благоустрій 5 природних джерел. Відновлення виконано по Старочуднівськогутнянській, Карвинівській сільських радах Романівського району, Зеленополянській та Курненській сільських радах Червоноармійського району.

До кожного впорядкованого джерела вимощена стежина, облаштовані куточки відпочинку.

2012 рік

На виконання Загальнодержавної програми «Питна вода України», програми «Питна вода Житомирської області» та районної Програми «Питна вода Житомирського району на 2006-2020 роки», доручення Держводагентства та обласного управління водних ресурсів, а також з метою активізації роботи по поліпшенню стану річок і водойм, створення передумов для раціонального використання водних ресурсів.

30 серпня 2012 року в меліоративному куточку на дільниці гончарного дренажу у с.Кодня, начальником Житомирського міжрайонного управління водного господарства Анатолієм Беляком урочисто відкрито відновлене водне джерело і споруджено тут криницю. На відновленні цього джерела плідно попрацювали працівники експлуатаційної дільниці цього управління на чолі Галиною Ленічук. Тут були проведені різнопланові відновлювальні роботи, а саме: впорядкування і залуження прилеглої території, очистка від замулення джерела, встановлення огорожі, накриття, фарбування і бетонування. Активну участь у цих роботах взяли ремонтувальники - руслові Віталій Шевчук, Олександр Козел, Василь Мельник, Микола Гладун та Микола Луценко.

Тепер чиста джерельна вода буде втамовувати спрагу, як водогосподарників, так і жителів навколишніх сіл.

За перше півріччя 2012 року водогосподарськими організації області відновлено 15 природних джерел та витік річки Явинка біля села Мар'янівна Баранівського району. Коростенське міжрайонне управління водного господарства спільно з працівниками Держлісгоспу відновили джерело між с.с.Топільня та Жовтневе Лугинського району, та криницю в ПЗС біля рятувальної станції в м.Коростень.

Радомишльське міжрайонне управління водного господарства  спільно з жителями с.Кичкирі відновили природне джерело в поймі р.Мика Радомишльського району, та спільно з ПП Охотенко О.П відновили джерело в поймі р.Лутівочка біля с.Лутівка Радомишльського району.

Олевським управлінням водного господарства відновлено два джерела, Одне біля автодороги Олевськ - Лопатичі,  друге на магістральному каналі Хочинської осушувальної системи.

Червоноармійське міжрайонне управління водного господарства відновило джерело в с.Андріївка біля траси Київ-Чоп.

Новоград-Волинським МУВГ упорядковано два джерела в  с.с.Стара Романівка, Варварівка Нов. Волинського  району, та витік р.Явинка біля с.Марянівка Баранівського району.

 

Ємільчинським управлінням водних ресурсів за сприянням спонсора Миронюк відновлено джерело в с.Андріївка Березівської сільської ради Ємільчинського району.

Вода, ти не просто потрібна для життя, ти і є саме життя. Цей вислів французького поета і письменника Антуана де Сент – Екзюпері був лейтмотивом при відкритті і освяченні відновлених водних джерел у Малинському районі. На це дійство зібралися багато жителів сіл Слобідки, Гамарні і Ялцівки Слобідської та Любовицької сільських рад.

Як зазначив на відкритті криничок голова Малинської райдержадміністрації Сергій Стельмах, відновлення цих джерел є одним із напрямків роботи щодо виконання загально - державної Програми «Питна вода України» та Програми «Питна вода Житомирської області» на 2006 – 2020 роки. Виконанню вказаних програм особливу увагу приділяє Президент України Віктор Янукович, уряд країни та голова обласної державної адміністрації Сергій Рижук.

Виступаючи перед присутніми, Сергій Володимирович Стельмах акцентував увагу, що забезпечення населення питною водою є для окремих районів області, зокрема і Малинського, однією з пріоритетних проблем, розв’язання якої необхідно для збереження здоров’я, поліпшення умов діяльності і підвищення життєвого рівня населення.

Ось чому нова влада не на словах, а на ділі взялася за розв’язання цієї надзвичайно важливої проблеми.

Ще пам’ятають старожили, коли на місці відновлених водних джерел були кринички, а вони ще дітьми бігали до них, смакували дзеркально - чистою водою. З роками вони замулились, заросли чагарником. Ось чому керівник району звернувся до керівників Малинського державного лісомисливського господарства, агролісу і місцевого лісотехнічного коледжу аби вони спільними зусиллями відновили і облаштували криничку у с. Слобідці.

А у заплаві річки Ірша, що неподалік села Ялцівка Любовицької сільської ради силами працівників Радомишльського міжрайонного управління водного господарства відновлено друге природне джерело. Значний особистий внесок у його облаштування внесла начальник Малинської експлуатаційної дільниці Неля Забарас. На освячення цієї криниці крім жителів села прийшли учні місцевої школи.

       

Якість води у відновлених колодязях перевірила районна санітарно – епідеміологічна служба і дала сертифікат на право її споживання.

Відновлені джерела і встановлені біля них хрести освятили настоятель храму ікони Казанської божої матері отець Павло та храму Різдва Пресвятої Богородиці отець Володимир.

Після цього присутні із схваленням сприйняли виступ фольклорного ансамблю «Любівчанка», який організований при Любовицькому будинку культури.

У церемонії відкриття і освячення водних джерел взяли участь заступник начальника обласного управління меліорації і водного господарства Валентин Молодецький, начальник Радомишльського міжрайонного управління водного господарства Петро Іщук, Слобідський сільський голова Микола Єщенко та новообраний керівник Любовицької сільської громади Віктор Мельник.

Після завершення урочистостей жителі сіл по викладених східцях пішли до джерел, набрали чистої, прозорої, прохолодної води, якою тут же посмакували і понесли по домівках.

Тепер щоденно, біля джерел стоїть черга людей із сіл району аби запастися живильною водою.

На головну сторінку